г.Коростышев, Житомирская обл.

Каталог

Пам'ятник козацької слави у Полтаві присвячений українським козакам, які загинули під час Полтавської битви у Північній війні у 1700–1721 роках.

Виконань у вигляді кургану з каміння на якому встановлено великий козацький хрест із граніту. Напис на хресті "Українським загиблим козакам".

Біля підніжжя пам'ятника розташовані два бунчуки та щит із бронзи — це символи гетьманської влади та давній герб Полтави. На одному з каменів постаменту було викарбовано напис «Встановлено у день Покрови Божої Матері року 1983».

Що означає Козацький хрест?

Козацький хрест – символ Українського козацтва та приналежності до християнської віри.

Є різновидом форми Грецького хреста, є варіанти, які пов'язують його з християнською формою Кельтського хреста. Вперше подібний рівносторонній хрест використовувався 312 р. н.е. римським імператором Костянтином виділення своїх військ: він наказав намалювати цей хрест на щити свого війська на відміну противників.

Зображався на печатках Війська Запорізького та Війська Запорізького Низового, на Великій хоругві Війська Запорізького Низового, інших козацьких прапорах та гербах козацьких полків (Полтавський полк, Харківський слобідський козачий полк), Брацлавський полк, Кропив.

Наразі є символом Збройних сил України, Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України. Зустрічається на гербах та прапорах областей, районів та міст України.

Козацький рівносторонній хрест використовується для створення образів Державних нагород України, відомчих відзнак Державної служби з надзвичайних ситуацій, Міністерства оборони України, Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України.

Існувала здавна і існує досі традиція встановлювати Козацькі хрести на могилах, що загинули за Україну та на згадку про видатних українців (Т. Шевченка, В. Чорновола, К. Гордієнко тощо).

Пам'ятники у формі козацького хреста зустрічаються у різних місцях від Польщі та до Кавказу